15 şubat neden önemli?

1950 – SSCB ve Çin, ortak savunma antlaşması imzaladı. 1961 – Belçika'da Sabena Havayollarına ait bir yolcu uçağı düştü, 73 kişi öldü. Uçakta, ABD buz pateni takımı da bulunuyordu. 1965 – Kanada'nın yeni bayrağı olarak, kırmızı beyaz yaprak tasarımı kabul edildi.

şubat

Ağustos ayı neden 31 gündür?

Ağustos adının İngilizce karşılığı olan "August", bir rivayete göre, Roma İmparatoru Caesar Augustus'a ithafendir. Bir rivayete göre, Augustus da, tıpkı Julius Caesar'ın ayı Temmuz gibi (Julius'dan kaynaklanan July: Temmuz) kendi ayının da 31 gün çekmesini istediği için Ağustos ayında 31 gün vardır.

6 şubat da ne oldu?

1921 – Ankara'da Hakimiyeti Milliye gazetesi, günlük olarak çıkmaya başladı. 1930 – İspanya'da siyasi tutuklular için genel af ilan edildi. 1933 – İngiltere'den Güney Afrika'ya ilk duraksız uçuş yapıldı. 1936 – Kış Olimpiyat Oyunları, Garmisch-Partenkirchen'de (Almanya) başladı.

15 Subat 1999 ne oldu?

15 Şubat 1999'da, üst düzey Yunan yetkililerin baskısı sonucu konsolosluktan çıkartıldı ve götürüldüğü Nairobi Havalimanı'na operasyon düzenleyen Türk güvenlik güçlerince yakalanıp, Türkiye'ye getirildi.

15 Ağustos da ne oldu?

Dünya Rahatlama Günü, insanları günlük koşuşturmacadan arınmaya, kendilerine zaman ayırmaya ve bedenlerini ve zihinlerini dinlendirmeye teşvik eder.

14 Şubat neyi ifade ediyor?

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamı için ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

Harman Sonu hangi ay?

Ağustos, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 8. ayı olup 31 gün çeker. Türkçede bu aya "Harman ayı", "Lobut ayı" da denir. Kimi yerlerde bu ay için "Temmuz" ayı gibi "Orak ayı" dendiği de olur.

9 ay hangisi?

Eylül ayı 9.(dokuzuncu) aydır. Ekim ayı kaçıncı ay ? Ekim ayı 10.(onuncu) aydır.

Şubat ayı neden 28 gün?

Bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. Ortaya çıkan fazladan bir gün de şubat ayına eklenir.

6 Şubat kaç kişi öldü?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 2 Şubat Cuma günü yaptığı açıklamada, depremlerde, merkez üs olan Kahramanmaraş dışında Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ'da 53 bin 537 kişinin hayatını kaybettiğini, 107 bin 213 kişinin de yaralandığını söyledi.

12 Nisan günü ne demek?

Dünya Kızarmış Peynir Günü, her yıl 12 Nisan'da kutlanır. Bu özel gün, lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık olan kızarmış peyniri kutlamak için düzenlenir. Kızarmış peynir, peynirin ekmeğin içinde eriyerek kızartılmasıyla elde edilen bir yemektir.

16 Şubat’ta kim öldü?

Filoyu protesto için düzenlenen "Amerikan Emperyalizmine Karşı İşçi Mitingi"nde gösteri yapanlara, sağcı militanların "Müslüman Türkiye" sloganlarıyla saldırmasıyla başlayan olaylarda; Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan öldürüldü, yaklaşık 200 kişi yaralandı. Bu olay tarihe "Kanlı Pazar" diye geçti.

31 Aralık 1999 da ne oldu?

1999 – Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ani bir kararla istifa etti ve görevini Başbakan Vladimir Putin'e devredeceğini söyledi. 2012 – Maya halkının hazırlamış olduğu Maya takviminin son günü. 2019 – Çin, Dünya Sağlık Örgütü'ne yeni bir Koronavirüs türü keşfettiklerini duyurdu.

1 Ocak günü ne oldu?

1 Ocak her yıl "Dünya Kutup Ayısı Dalışı Günü" olarak kutlanır. Bu heyecan verici etkinlikte cesur ve maceraperest insanlar, soğuk sulara girmek için kendilerini dondurucu soğuk suya bırakırlar.

15 Şubat neden önemli?

1950 – SSCB ve Çin, ortak savunma antlaşması imzaladı. 1961 – Belçika'da Sabena Havayollarına ait bir yolcu uçağı düştü, 73 kişi öldü. Uçakta, ABD buz pateni takımı da bulunuyordu. 1965 – Kanada'nın yeni bayrağı olarak, kırmızı beyaz yaprak tasarımı kabul edildi.

13 Ağustos neden önemli?

Demokratik Almanya Cumhuriyeti, Doğu Almanya'da yaşayanların Batı'ya geçmelerini önlemek amacıyla 13 Ağustos 1961'de Berlin Duvarı'nın inşasına başladı.

3 Nisan da ne oldu?

Dünya Parti Günü, her yıl 3 Nisan'da kutlanır. Bu özel gün, insanları bir araya getirerek eğlence, müzik ve dans dolu bir atmosferde kutlama yapmaya teşvik eder. Partiler, sosyal bağları güçlendirmek, stresi azaltmak ve keyifli anılar oluşturmak için önemli bir rol oynar.

17 Ağustos neden önemli?

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve o dönem "asrın felaketi" olarak tanımlanan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin üzerinden 24 yıl geçti.

Aziz Valentine neden öldü?

Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü.

16 Şubat da ne oldu?

16 Şubat'ta tüm dünya, toplumların daha gelişmiş ve güçlü olabilmesi için yeni bilgiyi odak noktasına alan İnovasyon Günü'nü kutluyor. Bu özel günde dünyayı dönüştürmek için çaba gösteren fikir insanlarının başarıları onurlandırılıyor.

18 Şubat ne oldu?

18 Şubat her yıl "Dünya Pil Günü" olarak kutlanır. Bu gün, pillerin hayatımızdaki önemini ve kullanımını vurgulamak amacıyla düzenlenir.

Harman ayı neye denir?

Ağustos, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 8. ayı olup 31 gün çeker. Türkçede bu aya "Harman ayı", "Lobut ayı" da denir. Kimi yerlerde bu ay için "Temmuz" ayı gibi "Orak ayı" dendiği de olur.

Harman ne zaman başlar?

Türkiye için stratejik öneme sahip buğday tarımında en önemli ve keyifli işlemlerden birisi yetiştirilen ürünün hasat ve harman edilmesidir. Buğday hasadı ile harmanı Ülkemizde Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılmaktadır. Bu aylarda bazı yörelerde hasat başlangıcında, hasat bayramları ile kutlamalar olmaktadır.

Harman ayı ne zamandır?

Ağustos ay 1: Ahıska Türklerinin Halk Takviminde Ağustos ayı için Farsça Harman kelimesi kullanılır.

04.05 hangi ay?

Mayıs ayı yılın beşinci ayı olarak ifade edilebilir. Mayıs ayı, takvimde Nisan ayının sonrasında ve Haziran ayının öncesinde gelmekte olan bir ay olarak ifade edilebilir. Mayıs ayının beşinci ay olduğu söylenebilir.

1 ay kaç gün olur?

Bir ay içerisinde 28, 29, 30 veya 31 gün vardır. 30 gün süren aylar: Nisan, Haziran, Eylül, Kasım. 31 gün süren aylar: Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Ağustos, Ekim, Aralık.

Şubat neden 4 yılda bir 29 çeker?

Dört yılda bir 366 güne çıkan bir yıl 12'ye (oniki ay) bölünemediği için bazı ayların 30 bazılarının ise 31 çekmesine karar verilir. Julyen takviminde Şubat ayı yılın son ayıdır. İngilizce'de ''July'' olarak bilinen Temmuz ayı, Julius Caesar'ın adını taşır ve 31 gün sürer.

30 Şubat ne anlama gelir?

30 Şubat, Şubat ayının yalnızca 28 gün veya artık yılda 29 gün olduğu Gregoryen takviminde oluşmayan bir tarihtir. 30 Şubat genellikle asla olmayacak bir şeye atıfta bulunmak için alaycı bir tarih olarak kullanılır.

99 depreminde kaç kişi öldü?

12 Kasım 1999 depremi nedeniyle toplam 845 kişi yaşamını yitirmiş, 2678 kişi yaralanmış ve binlerce kişi evsiz kalmıştır. Her iki depremde 1115 kişi hayatını kaybederken 3836 kişi de yaralanmıştır.

17 Ağustos depremi kaç kişi öldü?

Depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı. Yaklaşık 200 bin kişinin evsiz kaldığı, 66 bin 441 konut ve 10 bin 901 iş yerinin yıkıldığı depremden 16 milyona yakın kişi değişik düzeylerde etkilendi. 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yerinde hasar tespit edildi.

6 Şubat kaç dakika sürdü?

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem saat 04.17'de meydana geldi, 65 saniye sürdü, Elbistan'da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki ikinci deprem ise 45 saniye sürdü.

7 Nisan neden önemli?

7 Nisan Dünya Sağlık Günü, her yıl tüm dünyada güncel ve gelecekte olması beklenen sağlık sorunlarıyla mücadele için eyleme geçmek üzere bir motivasyon aracı olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Günü ve haftasının bu yıl ki teması “HERKES İÇİN SAĞLIK”tır.

17 Nisan’da ne oldu?

Hemofili hayat boyu süren genetik geçişli kronik bir kanama hastalığıdır. Hemofili hastalarında “pıhtılaşma” fonksiyonu yeterli olmadığı için kanamayı durduracak olan pıhtının görevini yapması olumsuz olarak etkilenmektedir.

12 Nisan da kadınlara ne oldu?

Sosyal medyada 12 Nisan etiketiyle kadınların taciz edilmesini ve katledilmesini teşvik eden paylaşımlarla ilgili yaşları 18'den küçük olduğu belirtilen 3 kişinin kimliğinin tespit edildiği öğrenildi. Emniyet kaynakları, söz konusu kişilerin gözaltına alınacağını bildirdi.

17 Şubat neden önemli?

İzmir İktisat Kongresi, 17 Şubat 1923 günü Manisa temsilcisi Kazım Karabekir, Asım ve Fevzi Çakmak Paşalar ile Rus Büyükelçisi Aralof ve Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim Abilof'un katılımları ile başlamıştır. Kongre, yeni Türkiye'nin İktisat Politikasını belirlemek amacıyla toplanmıştır.

7 şubat da ne oldu?

1941 – Britanyalılar, Bingazi'yi aldı. 1942 – Hırvat Naziler, Banja Luka'da aralarında 551 çocuğun da bulunduğu 2 bin 300 sivil Sırpı katlettiler. 1952 – Türkiye'de mevcut olan Oda ve Borsaların yetkilileri, bir araya gelerek teşkil ettikleri Genel Kurulla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kuruldu.