Ilham Aliyev yüzde kaç oy aldı?

Azerbaycan'da yapılan erken seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, ülkeyi 20 senedir yöneten İlham Aliyev, 7 sene daha görevde kalacak. Merkezi Seçim Komisyonu'nun verdiği sonuçlara göre, yüzde 90'dan fazlası sayılan oyların yüzde 92'den fazlasını İlham Aliyev aldı.

Seçimleri
rusya

Putin yüzde kaç oy aldı?

Vladimir Putin, seçmenlerin %77'sinin oylarını alarak yeniden ikinci dönem için seçilmiştir. Yolsuzlukla mücadele aktivisti Aleksey Navalnıy, seçimlere adaylığını koydu ancak adaylığı reddedildi.

Putin seçime girecek mi?

17 Mart 2024

Seçimler, Rusya Anayasasında yapılan 2020 değişikliklerinden sonraki ilk seçim olacak. Görevdeki Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeniden seçilme hakkı var.

AKP en fazla yüzde kaç oy aldı?

Kasım 2015 genel seçimlerindeyse tarihindeki en büyük oy sayısı ve %49,5 ile 2011'den sonra en büyük oy oranına sahip olarak, 317 milletvekili elde etti ve TBMM'de tek başına iktidar olabilecek çoğunluğa ulaştı.

Ilham Aliyev Rus mu?

İlham Haydar oğlu Aliyev, kısaca İlham Aliyev (Azerice: İlham Heydər oğlu Əliyev; d. 24 Aralık 1961; Bakü), Azerbaycanlı siyasetçi ve işadamıdır. 2003'ten beri Azerbaycan'ın dördüncü ve mevcut cumhurbaşkanıdır. Önceki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in oğludur.

ABD 2024 seçimleri ne zaman?

2024 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri, 5 Kasım 2024 Salı günü gerçekleştirilmesi planlanan ABD'nin 60. başkanlık seçimleridir. Seçmenlerin seçeceği Seçiciler kurulu, Aralık ayında, başkanı ve başkan yardımcısını seçecektir. 2024 seçimlerinin galibi 20 Ocak 2025 Pazartesi günü göreve başlayacaktır.

Rusya 2024 seçimleri ne zaman?

2024 Rusya devlet başkanlığı seçimi, Rusya'da 17 Mart (7 Nisan'ın başlarında) 2024 tarihinde devlet başkanını belirlemek için yapılacak seçimdir. Seçimler, Rusya Anayasasında yapılan 2020 değişikliklerinden sonraki ilk seçim olacak.

Rusya Başkanı kaç yılda bir yapılır?

Rusya Federasyonu'nun Siyasi Görünümü / T.C. Dışişleri Bakanlığı Anayasa uyarınca yürütme erkinin başı konumundaki Devlet Başkanı, altı yılda bir halk tarafından seçilmektedir.

AKP en çok hangi ilden oy ALDI?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milllet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu en yüksek ve en düşük oyu hangi illerde aldı? Erdoğan, yüzde 82,45 ile en çok oyu Bayburt'tan aldı. Gümüşhane'de ise yüzde 78,54 aldı.

HDP oy oranı yüzde kaç?

Aksoy Araştırma'nın 8 Mart'ta yaptığı son ankete göre HDP'nin oy oranı 10,3. PİAR'ın 10 Mart'ta açıkladığı ankette ise HDP yüzde 11,6 oy alıyor.

HDP yüzde kaç oy aldı?

TBMM. 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi adı altında giren HDP'nin, 2018 yılında yüzde 11,7 olan oy oranı, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 8,8'e düştü.

İlham Aliyev yüzde kaç oy aldı?

Azerbaycan'da yapılan erken seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, ülkeyi 20 senedir yöneten İlham Aliyev, 7 sene daha görevde kalacak. Merkezi Seçim Komisyonu'nun verdiği sonuçlara göre, yüzde 90'dan fazlası sayılan oyların yüzde 92'den fazlasını İlham Aliyev aldı.

HDP yüzde kaç oy alıyor?

Kaynak: Eylül 2022-Ocak 2023 arası Europeelects, sonrası anket firmaları • Yöneylem anketindeki verilerde kararsızlar dağıtılmamıştır. SAROS verilerinde kararsızlar dağıtılmıştır. AR-G Araştırma'nın 14 Mart'ta açıkladığı son seçim anketine göre HDP yüzde 12,1 oy alıyor.

Türkiye genelinde kaç milyon oy kullanılacak?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), dünkü toplantılarına ilişkin kararlarına göre, yurt içinde 190 bin 736 sandıkta, 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanabilecek.

Amerikada kimler oy kullanabilir?

İlk 13 eyaletin çoğunda yalnızca 21 yaşın üzerinde ve toprak sahibi olan erkekler oy verme hakkına sahipti. Günümüzde ise ABD Anayasası 18 yaşın üzerindeki tüm ABD vatandaşlarının federal (ulusal), eyalet ve yerel düzeydeki seçimlerde oy verme hakkını güvence altına almıştır.

Hangi ülkede seçim var 2024?

2024 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri – Vikipedi.

ABD Başkanı kaç kez seçilebilir?

Federal sistem uyarınca, Anayasa'da federal yönetime devredilmemiş görev, yetki ve sorumluluklar, içişlerinde serbest olan eyaletlere aittir. Yürütme erkinin başı olan Başkan ile Yardımcısı, 4 yıl süreyle ve iki dereceli halk oylaması sonucunda seçilir. Bir kimse en fazla iki defa Başkan seçilebilir.

Suriye seçim ne zaman?

2021 Suriye devlet başkanlığı seçimi, 26 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Ülke dışında yaşayan gurbetçilerin 20 Mayıs'ta bazı yabancı elçiliklerde oy kullanma hakkı vardı. Üç aday; görevdeki Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Mahmud Ahmed Marei ve Abdullah Sallum Abdullah'tı.

Putin in kökeni nereli?

Putin, 7 Ekim 1952'de Leningrad, Sovyetler Birliği'nde (şimdi Sankt-Petersburg, Rusya) Vladimir Spiridonovich Putin (1911-1999) ve Maria Ivanovna Putina'nın (kızlık soyadı Shelomova; 1911-1998) üç çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi.

Putin in yaşı kaç?

Şu anki Rusya devlet başkanı 2012 yılında göreve başlayan Vladimir Putin'dir.