Edremit neyi ile ünlü?

Edremit, Balıkesir ilinin üçüncü en büyük ilçesi olup zeytincilik tarımı ve Kazdağları ile bilinir. İç turizmin ilk önemli merkezlerinden olan Altınoluk ve Akçay bu ilçededir.

Edremit

Edremit adı nereden gelmektedir?

ADRAMYTTEİON : Burhaniye'nin ünlü turistik mahallesi Ören' in antik çağdaki adıdır. Bu ad Lidya Kralı ünlü KRAZÜS' ün kardeşi ADRAMYS' den kaynaklanır. Tarih boyunca halk dilinde değişerek bütün körfez bölgesinin adı olan Edremit'e dönüşmüştür.

Edremit hangi ile ait?

Edremit Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölgesi içinde Balıkesir İline bağlı , yüzölçümü 708 km² olan Edremit'in 15 Mahallesi, 5 beldesi ve 20 köyü vardır.

Yılmaz Akpınar Kimdir?

Yılmaz Akpınar 1980 yılında Edremit'te babası adına Muzaffer Akpınar vakfını kurdu. Bütün giderlerini Akpınar ailesinin karşıladığı vakıf o günden bu yana her yıl yoksullara, hastalara sürekli yiyecek, yardıma yönelik kuruluşlara parasal destek sağlamaktadır.

Altınoluk nereye bağlı?

Altınoluk, eski adıyla Papazlık, Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı bir mahalledir.

Edremit turkce ne demek?

Edremit TDK sözlük anlamı şu şekildedir: isim Balıkesir iline bağlı ilçelerden biri. Van iline bağlı ilçelerden biri.

Balıkesir’in en ünlü meyvesi nedir?

Balıkesir'in her yöresinde üzüm, kiraz, elma, şeftali, incir, erik, çilek, badem ve ceviz çok miktarda yetiştirilmektedir. Balıkesir, tahıl ve baklagiller üretiminde kendi ihtiyacını karşılayabilen az sayıdaki ilden biridir. Özellikle çeltik ekiminde, Türkiye genelinde ilk üçün içinde yer almaktadır.

Mehmet Akpınar nereli?

Kimdir? İlçemiz Kaymakamı Mehmet Kemal AKPINAR 1983 Kahramanmaraş doğumludur. İlköğretim ve liseyi Kahramanmaraş'ta, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamlamıştır.

Altınoluk hangi padişah?

konuldu. 1043 (1633-34) yılında IV. Mu- rad bu oluğu yeniden altınla kaplattırdı. 1 273'te ( 1856-57) Sultan Abdülmecid eskiyen bu oluğun yerine yeni bir altın oluk koydurttu. Şimdi mevcut olan altın oluk budur.

Altınoluk neyi ile meşhurdur?

Kaz Dağları ve Edremit Körfezi doğa yürüyüşlerinin sevilen mola noktalarından biri haline gelen Altınoluk'ta çam ormanları arasında gizlenen Sütüven Şelalesi ve Mıhlı Şelalesi gibi tabiat harikalarını yakından görebilir; Darıdere Tabiat Parkı, Şahindere Kanyonu, Ayazma Pınarı Tabiat Parkı'nın çarpıcı güzellikleri …

Altınoluk denizi kum mu?

Üstelik bölgede birçok farklı konaklama alanı bulunurken, günübirlik ziyaretçiler ile kamp olanağı da sağlanmaktadır. Sakin denizi ve güzel kumsalı ile ön plana çıkan Altınoluk antandros Plajı, bölgenin en güzel alanlarından biridir. Altınoluk merkezde bulunan plaj 2 veya 3 kilometre kadar uzaklıkta yer alıyor.

Kabataş ne demek?

Kabataş, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içinde, Fındıklı ile Dolmabahçe semtleri arasındaki kıyıyı ve yamaçları kapsayan semt.

En ücra köşesi ne demek?

(Eski Türk. ūç'tan yön ekiyle ūç+ra > ucra > ücra) [Halk ağzında hücra şeklinde de kullanılır] Çok kenarda ve uçta bulunan, uzakta, ıssız ve tenhâ: En ücra, en tenhâ yerleri kollarlar (Ahmed Midhat Efendi). Filistin'in ücra bir kasabasına gönderiliyordu (Refik H. Karay).

Balıkesirin meşhur yemeği nedir?

Bu yemekler arasında tirit, börülce, sura, manav tarhanası, saçaklı mantı, keşkek, mafis, güveç, peynirli patlıcan, düğün çorbası , zerde gibi yemekler ile Balıkesir Kaymaklısı, höşmerim, kalbura bastı gibi tatlılar dikkati çekmektedir.

Balıkesir hangi yöreye ait?

Balıkesir Anadolu'nun kuzeybatısındadır. Büyük bir kısmı Güney Marmara'da yer almakla birlikte, hem Marmara hem de Ege Bölgesi'nde toprakları bulunmaktadır. Doğuda Bursa, Kütahya; güneyde İzmir, Manisa; batıda Ege Denizi, Çanakkale ve kuzeyde Marmara Denizi ile çevrilidir.

Balıkesir neyi meşhur tatlı?

Tatlı: höşmerim, zerde, kaymaklı veya helva. Şehir düğünlerinin vazgeçilmezi ise "tirit"tir. 6- Sadece bayramlarda ve özel günlerde yapılan yemekler de vardır. Güveç, Tirit, Balıkesir Kaymaklısı, karanfilli ekmek gibi.