Akçay nereye ait?

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Akçay, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta konumlanıyor.

Akçay
15

Akçay yaşanır mı?

Tertemiz havası yanında, tabiatın sunduğu güzelliklerini keşfedebileceğiniz Akçay yıllardır emekli hayatı düşleyenlerin, daha sakin bir yaşam isteyenlerin, en uygun tatil yerleri arasında olması nedeniyle bütçe dostu tatil beldesi arayanların da en gözde tatil beldelerinden birisi.

Akçay ismini nereden almıştır?

Tarihçe. Köyün eski adı, 1920 yılı kayıtlarında Nikolayevsk olup, Rusça'da "Nikola (çar) yeri" anlamına gelmektedir. Köy, 1928'den beri "Akçay" adını taşımaktadır.

Altınoluk nereye bağlı?

Altınoluk, eski adıyla Papazlık, Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı bir mahalledir.

Akçayda ne olmuş?

Balıkesir son yılların en yoğun yağışını alırken Özellikle Kazdağları felaketi yaşadı. Metrekareye 315 kilogram yağışın düştüğü Edremit Akçay'ı tam anlamıyla sel aldı götürdü. Tekneler alabora oldu, evleri su bastı yollar sel suları altında kaldı.

Akçay nereye bagli?

Akçay, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı bir mahalledir. Edremit merkeze 8 kilometre uzaklıktadır.

Akçay Neyi Meşhur?

Deniz ürünleri ile meşhur olan Akçay'da balığın en tazesini yiyebilir, zeytinyağlılar ve tadına doyulmaz mezeler ile lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz. Akçay topraklarının büyük bir kısmını zeytin ağaçları kaplamaktadır. Akçay'a yolunuz düştüğünde sabah kahvaltılarında birbirinden lezzetli zeytinleri deneyebilirsiniz.

Balıkesir Altınoluk Neyi Meşhur?

Altınoluk'a tatil için gelen herkes, mutlaka Altınoluk çay bahçelerine uğrar ve en az bir gözleme yer. Köyde aynı zamanda tarihi Rum evleri ve Osmanlı konakları da bulunmaktadır. En ünlü konaklardan biri Abdullah Efendi Konağı'dır.

Altınoluk hangi padişah?

konuldu. 1043 (1633-34) yılında IV. Mu- rad bu oluğu yeniden altınla kaplattırdı. 1 273'te ( 1856-57) Sultan Abdülmecid eskiyen bu oluğun yerine yeni bir altın oluk koydurttu. Şimdi mevcut olan altın oluk budur.

Kabenin altın oluğu kim yaptirdi?

Hüseyin el-Fârisî'nin yaptırdığı olukla 539 (1144-45) yılında yenilendi. 542'de (1147-48) bu oluğun yerine Abbâsî Halifesi Müktefî-Billâh'ın hediye ettiği oluk konuldu. Abbâsî Halifesi Nâsır'ın (1180-1225) koydurttuğu oluğun dıştan görünen kısmı ise gümüş kaplamaydı.

Akçay nereye ait?

Akçay, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı bir mahalledir.